Проф. д-р Антония Цоневска дм.
  • 21

Често задавани въпроси свързани с провеждането на Нуклеарно медицински изследвания – ПЕТ скенер и Сцинтиграфия

Опасна ли е радиацията за пациента и за неговите близки?

Радиоактивността на пациентите, след провеждане на Нуклеарно медицински изследване в рамките на няколко часа или с други думи казано в рамките на деня, в който се провежда това изследване, като по никакъв начин тази активност не е опасна за самия пациент, поради изключително ниските нива на активност, съобразена с преди всички с предпазване на пациента. Въпреки това обаче, ние предупреждаваме,че след такова изследване, пациента не трябва да има контакт в рамките на 24 часа с деца и бреммени жени, за да се презастрахаоваме двойно при един период на пълен разпад от 10 – 12 часа, в зависимост от радиофармацевтика, който се използва.

Нуклеарно медицински изследвания – ПЕТ скенер и Сцинтиграфия

Боли ли инжектирането на радиофармацевтика?

Усещането при поставянето на радиофармацевтика не е по-различно то това, което се усеща при венозно приложение на друг венозен медикамент, вземане на венозна кръв и в общи линии на каквато и да е друга венозна манипулация.

Какво се усеща по време на самата процедура?

Изследването не е свързанос никакви субективни усещания или странични рекации. Пациента ляга на подвижда маса, която го предвижва през самия скенер, който реално не докосва пациента. През цялото време на изследването екип от лборанти го наблюдава и го слуша, посредством камери и микрофони, както и директно, като при нужда във всеки един момент процедурата може да бъде спряна и пациента да бъде изведен от залата.

Ако пациента приема медикаменти, трябва ли техния прием да бъде прекратен преди процедурата?

Отговора на този въпрос не може да бъде еднозначен. Ние съветваме нашите пациети, ако приемат някакви медкаменти, няколко дни преди самата процедура да се свържат с нас, за можем да определим, какво би било най-правилното поведение, така че да запазим здравословното състояние на пациента и да можем да получим диагностичен резултат, който да е максимчално полезен за колегите, който ще продължат с лечението.

Колко често може да бъде направено изследване – ПЕТ скенер или Сцинтиграфия?

Нивата на радиационно натоварване са толкова ниски, че на практика няма ограничение в това колко често може да се прави ПЕТ скенер или Сцинтиграфия, когато естествено има медицинска индикация за това, както и следвайки изцяло принципа риск-полза. Ограниечение може да има след провеждане например на Химиотерапия, Оперативна интервенция или Лъчетерапия, като тук тези ограничения следват от необходимостта от преминаването на определен период от време, ако искаме да получим максимално точни резултати от самото изследване, като тези периоди са:

  • След Оперативна интервенция – 1 месец
  • След Химиотерапия – 3 седмици
  • След Лъчелечение – 3 месеца

Как става записването за ПЕТ Скенер?

На първо място пациента подаде съответния набор от документи в клиниката, който набор се състои от:

  • Направление 8А, амбулаторна процедура 36 от лекуващия лекар
  • Талон 119/98 (зелен талон)
  • Актуална епикриза

След като тези документи бъдат подаден, те биват разгледани на вътрешна лекарска комисия, която преценява целесъобразността и сроковете в който трябва да бъде проведено самото изследване, след което се изпраща към комиция на НЗОК, от която се изчаква финално одобрение.

За колко време може да се проведе и ПЕТ скенер?

В най-общия случай, от момента на подаване на документите за провеждане на ПЕТ скенер от страна на пациента към нас, до момента на провеждане на самата процедура монава около месец, като ествествено, при медицинаки индикации би могло да се реагира и в срокове, различни от посочения.

Д-р Габриела Матева
Отделение по Нуклеарна Медицина
Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост