Как възниква ракът
  • 1

Промяна в гените


Промяна в гените

Как възниква ракът е въпрос занимаващ Онкологията и Генетиката. Ракът се причинява от определени генетични промени, които са основните физически единици за наследяване. Гените са подредени в дълги нишки плътно опакована ДНК, наречени хромозоми.
Ракът е генетично заболяване – тоест, причинено е от промени в гените, които контролират начина, по който функционират нашите клетки, особено как те растат и се делят.

Унаследяването като отговор на въпроса как възниква ракът

Отговор на въпроса как възниква ракът намираме в унаследяването. Генетичните промени, които причиняват рак, могат да бъдат наследени от нашите родители. Те могат също така да възникнат по време на живота на човек в резултат на грешки, които възникват при делене на клетките или поради увреждане на ДНК, причинено от определени експозиции на околната среда. Излагането на околната среда, причиняващо рак, включва вещества като химикалите в тютюневия дим и радиация, като ултравиолетовите лъчи от слънцето, замърсявания в околната среда и други.

Рак – уникален за всеки индивид


Ракът при всеки човек има уникална комбинация от генетични промени. Тъй като ракът продължава да расте и да се развива, настъпват и допълнителни промени, както в структурата на ДНК, така и в развитието на Рака. Дори в рамките на един и същ тумор различните клетки могат да имат различни генетични промени.

ДНК мутации

Като цяло раковите клетки имат повече генетични промени, като мутации в ДНК, отколкото нормалните клетки. Някои от тези промени може да нямат нищо общо с рака. Те може да са резултат от рака, а не негова причина.

КАК СЕ БОРИ ИМУННАТА СИСТЕМА С РАКА